Årets sommarjobbare ska utses
3 Sep 2020

– Efter branschens mycket tuffa period är det extremt viktigt att vi hjälps åt att lyfta fram möjligheterna som finns med att jobba inom hotell- och restaurang.
Precis som förra året delas priser ut i tre kategorier; restaurang, hotell och kök. Har man under sommaren 2020 haft en duktig sommarjobbare ska man med andra ord passa på att nominera medarbetaren innan den 18 september.
– När vi startade tävlingen var ambitionen att lyfta just unga inom branschen och visa på de karriärsmöjligheter som finns. Men aldrig trodde jag då att det skulle bli så viktigt som det är nu att bevisa branschens framtidsmöjlighete, säger Fredrik Åström.
Förutom titeln delas det, tillsammans med Swiss Education Group, ut ett stipendium på en tvåveckors Summer Camp inklusive resa till Schweiz. Här får vinnarna ytterligare möjligheter att utvecklas inom sitt kunskapsområde.
Fredrik Åström är till vardags VD på Svenska Kulturpärlor.
–Precis som branschen i stort har Svenska Kulturpärlor tvingats till neddragningar under året men börjar nu se ljuset i tunneln och behöver åter rekrytera personal.
Under namnet Svenska Kulturpärlor samlas Dufweholms Herrgård och Dufweholms Bed & Breakfast i Katrineholm, Gripsholms Värdshus och Gripsholms Bed & Breakfast i Mariefred samt Södertuna Slott i Gnesta. Det är alla platser för konferens, möten, bröllop och matupplevelser.
– Det har varit tvära kast, minst sagt, men nu är det viktigt att visa att branschen erbjuder unga medarbetare en framtid och en karriär, annars riskerar vi att tappa en hel generation duktiga medarbetare som kan hjälpa Sverige att ligga i framkant vad gäller värdskap.
Han förklarar att alla Sveriges hotell och restauranger har möjlighet att nominera sin bästa sommarjobbare på aretssommarjobbare.se. Sista dag för nominering är i år den 18:e september.
3 Sep 2020
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Utsedd till Bästa Affärshotell och Bästa Revenue Managment
"Vi kommer ha fortsatt stort fokus på att bibehålla platsen som marknadsledare inom möten och event"
-
Undersöker möjligheter att lösa råvarubristen för surströmming
"Livsmedelsstrategin är en långsiktig tillväxtstrategi som inkluderar hela livsmedelskedjan, det vill säga primärproduktion, livsmedelsindustri, livsmedelshandel samt restauranger och storkök".
-
Veganskt mackrecept framtaget av A La Lo
Recept: Stockeld x A La Lo x bagel
-
"Mycket handlar om logistik och att bygga smarta flöden"
Intervju med Martin Montelin, ansvarig för kompetensområde Hotell & Konferens på Fojab
-
Hon är Grand Hôtels nya hotellchef
"Jag är så stolt över att vara tillbaka på Sveriges främsta lyxdestination"
-
Hotellet öppnar ett glassrum
"Det är ett nytänkande koncept"
-
Mathias Dahlgren öppnar ny restaurang på Grand Hôtel
"Det ger oss möjligheten att erbjuda en ny unik matupplevelse som jag drömt om att få sjösätta"