Restaurangskifte på Åhléns city
20 Maj 2022

Pane Fresco, som tidigare varit sammankopplad med Paolo Roberto, har funnits i lokalerna sedan 2015. De har serverat traditionell napolitansk mat. De skriver på sin hemsida att: Pane Fresco Åhléns har tillfälligt stängt, när covid-19 pandemin är över kommer vi att försöka öppna upp en ny enhet i centrala Stockholm.
Basta som nu tar över lokalerna, serverar också mat från det italienska köket, har en meny som innehåller allt från antipasti och napolitansk pizza till egentillverkad pasta.
–Något som vi har lärt oss under alla våra inspirationsresor till Italien är att även om maten anses vara det viktigaste i Italien så finns det en faktor som är minst lika väsentlig, nämligen samvaron. Att sätta sig ner vid ett stort bord och äta en måltid tillsammans handlar i förstahand om att spendera tid tillsammans med nära och kära, säger Brazer Bozlak, grundare och VD Basta.
Restaurangen på takvåningen i Åhlens City i Stockholm hämtar inspiration från Amalfikusten och kommer att erbjuda lunch, afterwork och middag. Med 130 sittplatser inomhus, och 140 sittplatser samt en cocktailbar utomhus, vill man locka både familjer och par men även vänner som tar en fördrink och kollegor på after work.
Till den stora uteserveringen kommer det även att bokas DJs onsdagar, fredagar och lördagar. Visionen är att bjuda med gästerna på en resa som speglar den italienska restaurangupplevelsen, och etableringen i centrala Stockholm blir ett naturligt och efterlängtat steg framåt på den nationella restaurangscenen.
–Vi har under en period fört en dialog med flera fastighetsägare i Stockholm och behövt ha is i magen i väntan på något spektakulärt, och när möjligheten till dessa lokaler på bästa läge i Stockholm City dök upp så kändes det rätt på en gång. Restaurangen i Stockholm blir vårstörsta satsning hittills, och samtidigt som vi är ödmjuka inför den konkurrens som råder i närområdet är vi övertygade om att vi tillsammans med våra fantastiska arkitekter kommer att omvandla lokalerna, och framförallt terrassen, till en restaurangupplevelse utöver det vanliga.
20 Maj 2022
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Grand Hôtel Stockholm framröstad som norra Europas bästa hotell
"Vår uttalade vision är just detta och därför blir utmärkelsen ett vackert kvitto på allt det detaljrika och femstjärniga arbetet som utförs dygnet runt här på hotellet"
-
Fyra av tio tycker att det är viktigt med en central arbetsplats
För en majoritet är det idag ganska oviktigt att arbeta mitt i stan, men fyra av tio föredrar fortfarande ett centralt läge. Främsta anledningen är att kunna uträtta ärenden i anslutning till jobbet.
-
Mer trä i city
"Vill man ha en personlig touch på lokalerna och det är extra viktigt att det stämmer överens med ens egna varumärke"
-
Snabblagad Chimichurrikyckling av fredagskocken Mattias Larsson
Kyckling med chimichurri och kryddiga rotsaker
-
STF Undersvik Gårdshotell och vandrarhem invigd
"Det känns som vi kompletterar utbudet i Järvsö och Hälsingland på ett fint sätt"
-
Unik rätt skapad av Jessica Frej hos IKEA
"Den är varm, mättande och samtidigt frisk och fräsch och en ganska ovanlig kombination"
-
Samsung lanserar en AI-driven mat- och recepttjänst
"Samsung Food använder avancerade AI-funktioner för att ge en skräddarsydd allt-i-ett-matupplevelse"