Max lanserar två nya Lyxshakes med unika smaker
19 Maj 2024
Salted Caramel & Popcorn har en tydlig smak av popcorn som blandas med glassens sötma, toppad med grädde och karamelliserade popcorn i en härlig blandning av sött och salt.
Green Apple & Poppin’ Candy består av en sötsyrlig äppelkompott med äppelbitar för crunch och Popping Candy som poppar i munnen. Det syrliga äpplet bryts av med len mjukglass och toppas med grädde och ännu mer Popping Candy.
–Vi har tidigare jobbat med ganska traditionella smaker i våra Lyxshakes men den här sommaren ville vi utmana det och hitta något som kändes mer oväntat och spännande. Vi ser också att många av våra gäster eftersöker den typ av smakupplevelse som överraskar. Vi experimenterade länge med olika smakkombinationer innan vi landade i dessa två, och personligen tycker jag att de är riktigt goda, säger Jussi Merimaa, produktutvecklare och kock på Max Burgers.
Max har årligen lanserat Lyxshakes sedan 2010, där jordgubb och choklad var först ut.
–I arbetet med att ta fram dessa nya smaker har vi haft som mål att förhöja smakupplevelsen och ta våra Lyxshakes till nästa nivå. Man brukar ju säga att man äter med ögonen och därför har vi lagt extra fokus på toppingen för att göra dessa Lyxshakes unika och lyxigare i både utseende och smak, säger Jussi Merimaa.
Salted Caramel & Popcorn och Green Apple & Poppin’ Candy finns tillgängliga på samtliga Max-restauranger från och med den 16 maj.
www.max.se
19 Maj 2024
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Mässan FFCR hyllar innovativa produkter i tävlingen Innovation Awards
”Vi är oerhört stolta över att lansera Innovation Awards – en tävling som sätter fokus på framtidens produkter och tjänster"
-
Nordic Seafood Summit arrangeras
Här möts hela sjömatsbranschen för framtidens möjligheter
-
Fem i topp - Mest lästa artiklarna 2024
Detta är de mest klickade artiklarna under året:
-
Max lanserar en hyllad Brooklyn- burgare
"Det här måste vi ta hem till Sverige”
-
Regeringen går vidare med förslaget om gårdsförsäljning av alkohol
Regeringens förslag innebär att:
-
Byggstart för Hotell Polishuset
"Det är en mycket vacker byggnad med stora egenvärden, inte minst dess historia som polishus"
-
Fastfood & Café & Restaurant Expo arrangeras i Stockholm
Nytt för i år är "Flavour Journeys"