Högberga Gård startar julklappsinsamling
23 Nov 2021

- Den som vill bidra slår in ett paket och kommer sedan och lämnar den under någon av våra granar. Man kan själv välja vad man vill ge, leksaker eller kläder i fint skick. Paketet ska ha storleken av en skokartong och på etiketten ska det stå vilken ålder klappen passar och om den är tänkt till en tjej eller kille, meddelas det från personalen.
Julklappsinsamlingen sker i nära samarbete med Lidingö Stad som ser till att julklapparna når de familjer på Lidingö som behöver dem. Julklapparna kan lämnas under granarna i herrgården från den 3 december.
- När det är fullt under granarna ser vi till att de hamnar i trygga händer och att tomten lämnar dem hos barnen i tid innan julafton. Det är ett enkelt sätt att ge ett litet bidrag som skänker stor glädje.
Högberga Gårds koonferensanläggning är centralt belägen på Lidingö och det arrangeras både konferens, bröllop, weekends och fester. 2010 öppnade man Sveriges första toscanska vinfabrik på anläggningen och under våren 2016 öppnade Högberga Havsspa.
23 Nov 2021
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Utsedd till Bästa Affärshotell och Bästa Revenue Managment
"Vi kommer ha fortsatt stort fokus på att bibehålla platsen som marknadsledare inom möten och event"
-
Undersöker möjligheter att lösa råvarubristen för surströmming
"Livsmedelsstrategin är en långsiktig tillväxtstrategi som inkluderar hela livsmedelskedjan, det vill säga primärproduktion, livsmedelsindustri, livsmedelshandel samt restauranger och storkök".
-
Veganskt mackrecept framtaget av A La Lo
Recept: Stockeld x A La Lo x bagel
-
"Mycket handlar om logistik och att bygga smarta flöden"
Intervju med Martin Montelin, ansvarig för kompetensområde Hotell & Konferens på Fojab
-
Hon är Grand Hôtels nya hotellchef
"Jag är så stolt över att vara tillbaka på Sveriges främsta lyxdestination"
-
Hotellet öppnar ett glassrum
"Det är ett nytänkande koncept"
-
Mathias Dahlgren öppnar ny restaurang på Grand Hôtel
"Det ger oss möjligheten att erbjuda en ny unik matupplevelse som jag drömt om att få sjösätta"