Utropspris 380 000 kronor när whiskykollektion auktioneras ut
15 Nov 2023
Genom samlingen presenteras även den hyllade vinproducenten González Byass från Jerez de la Frontera i Spanien. Deras partnerskap med The Dalmore sträcker sig drygt 100 år tillbaka i tiden genom exklusiva fatutbyten. I denna lansering har tre exceptionella whiskys lagrats på utsökta och noggrant utvalda González Byass-fat som gjorts tillgängliga exklusivt för The Dalmore's whiskytillverkare.
Cask Curation Series Sherry Edition presenterad i en specialtillverkad läderresväska som är handgjord i Florens, Italien. Varje produkt är buteljerad i en ikonisk Dalmore-flaska smyckad med en matchande krage. Varje set innehåller tre buteljer om 700 ml.
· The 26 Year Old, lagrad i sällsynt González Byass 2002 Vintage, Fat Nr. 4
· The 28 Year Old, lagrad i mycket sällsynt González Byass 30-åriga Matusalem Sherry-fat
· The 43 Year Old, lagrad i mycket sällsynt González Byass 30-åriga Apostoles Sherry-fat
The Dalmore Distillery i Skottland grundades redan 1839. Idag drivs det med deras Master Whisky Makers Gregg Glass och Richard Paterson OBE i spetsen. Att jobba med väl valda fat från handplockade producenter är en central del av The Dalmore's whiskyframställning. Historien om Sherry Edition börjar i Andalusien, där Sherryvin lagras i bodegor. The Dalmores whiskytillverkare har härifrån noggrant valt ut de fat som de anser ha bäst potential för att slutlagra whisky.
15 Nov 2023
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Boulebar expanderar utanför Norden
En inbjudan på LinkedIn ledde till den första Boulebaren utanför Norden
-
Renoverar 8 hotell för 180 miljoner
"I ett svep höjer vi nu åtta av hotellens standard genom renoveringar och investeringar i fastigheterna"
-
Återhämtning på jobbet – så blir det möjligt
Experternas bästa tips för att åstadkomma återhämtning.
-
Ritar hotell vid Liseberg
Semrén & Månsson har ritat det nya hotellet.
-
Hotel Tylösands nya framsida
Förutom nya hotellrum rymmer den nya hotellflygeln konferens och utställningsyta.
-
Svenska arkitekter har inrett nyöppnade Nobis Hotel Palma
Nytt hotell i en av Palmas äldsta byggnader - ett muslimskt palats från 1100-talet
-
Tre nya restauranger på Arlanda
"Det nya kommersiella utbudet på Stockholm Arlanda växer fram och ska vara helt klart vid årsskiftet 2024/25"