Klart för nytt restaurangbygge
2 Jul 2020

Älvstranden Utveckling har sålt en vattenfastighet i Lindholmshamnen i Göteborg till Calere Fastighets AB och på platsen ska en kombinerad restaurang- och kontorsfastighet i två våningar uppföras. Konstruktionsarbetet i vattnet startar våren 2021 och när det är klart påbörjas arbetet med att bygga restaurangen.
— Det är ett toppenläge i det som i dag är öppet vatten och vi tror det kommer bli en samlingsplats för göteborgarna som bidrar till att skapa liv och rörelse dygnet runt, året runt. Genom trädäcket och restaurangen kommer vi att kunna möta vattnet på ett fantastiskt sätt, helt enligt Vision Älvstaden säger Sebastian Vithal, affärsutvecklare på Älvstranden Utveckling.
Tomten ligger vid änden av Götaverksgatan innan småbåtshamnen tar vid. Calere Fastighets AB får köpa tomten efter en markanvisningstävling där de lämnade in ett förslag som gick i linje med hur Göteborgs Stad vill att Lindholmshamnen ska utvecklas.
— Vi vill ha bredd, mångfald och nytänkande i arbetet med Älvstaden och då är det extra roligt att en mindre aktör som Calere Fastighets AB kan vara med i utvecklingen av Göteborg, säger Lena Andersson, VD Älvstranden Utveckling.
Under våren 2021 ska trafikkontoret påla i vattnet och därefter anlägga ett trädäck där byggnaden på 800 kvadratmeter bruttoarea ska stå. Området runt byggnaden blir allmän plats och i kontorsdelen kommer boende i området att kunna hyra in sig för föreningsverksamhet.
Älvstranden Utveckling är ett kommunalt bolag i Göteborgs Stad. Kärnverksamhet är hållbar stadsutveckling och uppdraget är att förverkliga Vision Älvstaden, Nordens största stadsutvecklingsprojekt. Med Älvstaden blir centrala Göteborg dubbelt så stort - strategin är att knyta ihop staden över älven.
Av: Annika Rådlund Källa och foto: Älvstranden Utveckling
2 Jul 2020
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Mer svenskt vildsvinskött ska nå restaurangerna
"Våra ledord är att det ska vara så enkelt som möjligt – både för företag och jägare"
-
Tung start på året för restauranger
”Illa att omställningsstödet inte går att söka längre än till sista juli 2020”
-
McDonald’s Sverige lanserar burgare av 100% växtkött
"Det här är ett spännande test av en riktigt god burgare"
-
Quality Hotel The Weaver invigs i mars
"Hotellet har närhet till Liseberg, växande arbetsplatsområden och allmänna kommunikationer"
-
Scandic Arlandastad har öppnat
"Hotellet är en viktigt beståndsdel i utvecklingen av näringslivet kring Arlanda Airport City. "
-
Foodexpo flyttas fram
"Mässan får ett nytt datum på grund av coronasituationen"
-
Fortsatt tufft läge för branschen
"Företagen har det svårt med likviditeten"