Scanbox och Nenda gör ”near cinema”-filmer tillgängliga för hotellmarkanden
7 Dec 2019

- "Hotellupplevelsen" är ett välkänt uttryck som används för att beskriva hög komfortnivåer över de som finns i de genomsnittliga hemmen, men TV-upplevelsen på hotell idag är underlägsen den man är van vid i sitt eget hem. Samarbetet med Scanbox är en del av vår strategi för att erbjuda en "bättre än hemma" TV-upplevelse på hotell i hela Norden. Enligt vårt avtal med Scanbox kan vi erbjuda nya filmer som nyligen gått på bio och som ofta inte är tillgängliga förrän mycket senare via gästens egna streamingtjänster, säger Anders Hässel, VD och medgrundare av Nenda.
Filmerna från Scanbox kommer att göras tillgängliga on demand och levereras med flera språk- och undertextsalternativ för hela Norden. Som en helt molnbaserad streamingtjänst ger Nenda också sina användare möjligheten att enkelt växla mellan olika språk och undertexter direkt i användargränssnittet. Denna funktion är av stort värde för hotellbranschen på grund av dens internationella kundkrets.
- Vi här på Scanbox är mycket glada över att arbeta med Nenda eftersom vi är engagerade i att leverera bättre digitalt innehåll till B2B TV-marknaden. Nendas streaminglösning hjälper oss att lyckas med det uppdraget och det är därför vi ser fram emot att släppa vårt innehåll på deras innovativa plattform, säger Torben Thorup Jørgensen.
7 Dec 2019
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
O'Learys köper restaurangkedjan Harrys
"Det finns en enorm potential inom eatertainment och alla tecken tyder på att branschen kommer att växa rejält i framtiden"
-
Stärk kroppen med träning
Vare sig du har ett stillasittande eller rörligt arbete är det viktigt att stärka kroppen för att förebygga belastningsskador som kan leda till värk i nacke och rygg.
-
Hotellkedjan lanserar nytt koncept för långtidsboende
"Vi har märkt av en ökad efterfrågan kring långtidsboende, både gällande affärs- och privatresenärer"
-
Detta är Årets smak 2021
" Vi gjorde även en enkätundersökning för att se vilka globala trender våra svenska kockar och konditorer tyckte var mest intressanta"
-
Recept inför Gin & Tonic-dagen 9 april
Ginpasta och Gin & Tonic med sotad citron och basilika
-
Snart invigs The Wood hotel - 20 våningar byggt i trä
Nytt hotell med spa, kongresslokal, konferensanläggning och tre restauranger
-
Restriktionerna för restauranger förlängs
" och håll kvastlängds avstånd"