Snart invigs The Wood hotel - 20 våningar byggt i trä
5 Apr 2021
Hotellet är ritat av White arkitekter blir Elite Hotels första i Skellefteå. Med ett banbrytande design- och hållbarhetskoncept ska The Wood Hotel ge en helhetsupplevelse för såväl affärsresenärer som weekend-firare samt långväga gäster som vill upptäcka Norrlands naturupplevelser.
– Vi är glada över att äntligen presentera The Wood Hotel by Elite, som blir något alldeles speciellt i vår portfölj. Skellefteå är en spännande stad, och vi både ser och förutspår en stigande efterfrågan av hotellnätter i takt med att staden växer. Men framför allt skapar The Wood Hotel med sitt spektakulära koncept sin alldeles egna anledning att upptäcka Skellefteå och Norrland, något som ligger helt rätt i tiden, säger David Halldén, VD på Elite Hotels.
Hotellets spa, restauranger och nöjesutbud ska bli en destination i sig, och vill gästerna ge sig ut i den norrländska naturen finns allt från vidsträckta stränder till möjlighet att åka hundsläde en kort tur bort. Dessutom har Elite satsat på ett spa med panoramavy över staden och dess omgivningar. Satsningen leds av den nya hotelldirektören David Åberg, med bakgrund som bland annat VP of Sales på Nordic Choice Hotels.
–Jag är uppväxt här i Skellefteå, och att få förtroendet att leda den här etableringen är drömprojekt för mig. På platsen där jag som barn tog bussen ska nu flera tusen gäster välkomnas. Det är extremt fascinerande att följa hur hotellet växer fram, och jag ser fram emot att få skapa inspirerande helhetsupplevelser för våra gäster tillsammans med mitt team och våra partners, säger David Åberg, numera hotelldirektör på The Wood Hotel by Elite.
Av: Annika Rådlund Källa: Elite Hotels
Foto: Elite Hotels/White arkitekter
5 Apr 2021
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
STF Undersvik Gårdshotell och vandrarhem invigd
"Det känns som vi kompletterar utbudet i Järvsö och Hälsingland på ett fint sätt"
-
Samsung lanserar en AI-driven mat- och recepttjänst
"Samsung Food använder avancerade AI-funktioner för att ge en skräddarsydd allt-i-ett-matupplevelse"
-
Två matgrossister till Väla Södra i Helsingborg
Det är Wihlborgs som har skrivit kontrakt med två nya hyresgäster i fastigheten Rubinen 1.
-
Årets finalrecept i Sveriges Bästa Gin & Tonic 2023
3 finalrecept skapade av bartender André Norinder, Anders Larsson och Albin Malmberg
-
Stjärnkockar i juryn i Årets Kock 2023
" Juryn i år är verkligen värdig ett 40-årsjubileum"
-
Uppsving av utländska hotellgäster i sommar
Man ser framför allt en ökning av gäster från:
-
Nyöppning av Taverna Brillo - tillsammans med Danyel Couet och Sebastian Thureson
"Det känns otroligt spännande"