Stockholm Beer and Whisky Festival är i gång
8 Okt 2021

Stockholm Beer and Whisky arrangers sedvanligt på Nackastrandsmässan i Stockholm. I år har mässan ett lite mindre format, den äger rum i en av hallarna istället för i två. Det är gott om utrymme mellan montrarna eftersom mässarrangörerna förberedde ett så corona-säkert event som möjligt.
– Montrarna är lite mindre i år, för att alla ändå skulle få plats i hallen. Det är 70 utställare i 50 montrar, en del delar monter, berättar mässans grundare och vd Marianne Wallberg.
Bland utställarna finns förutom öl och whiskydestilerier och importörer även gin, champagne, tonics, rom och olika delikatesser.
Det arrangeras även en hel del provningar och master classes under alla tre dagarna. Bland annat; En resa i det mäktiga ölets värld med Anders Rydmark, Gammalt öl – en översikt med Jan-Erik "Janko" Svensson, Cnoc Single Malt Whisky och Teeling Whiskey Company med Martin Tjäder, Brouwerij De Halve Maan med Sara Astead Abadi och Tomatin Limited Editions med Anders Engman.
Nytt för i år är öltävlingen Folkets val, powered by Untappd. Besökare som laddar ner appen Untappd kan vara med och rösta fram mässans bästa öl.
I vanliga fall arrangeras mässan under två helger på rad, men i år kommer del två att äga rum 2-4 december. Då kommer även andra resultat från dryckestävlingar att äga rum.
– Då blir det också mycket fokus på vinteröl, jag tycker vi ska kalla dem vinteröl istället för julöl för säsongen räcker så mycket längre än så, det kan man servera ända fram till mars, april.
Text och foto: Annika Rådlund
8 Okt 2021
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Hotell och kontor får unik certifiering
NCC:s fastighetsprojekt Hangar 5 får unik BREEAM Outstanding certifiering
-
Tävlade om att skapa bästa Rudbeckiusbakelsen
"Om jag beskriver bakelsen med tre ord skulle det vara söt, mjuk och sommar"
-
World of Volvo startar med bokningar redan nu
"Det här kommer att bli ett väldigt häftigt ställe att arrangera en konferens eller annan typ av mötesupplevelse på"
-
"Nästan fullbokat på sportloven"
Stort intresse hos SkiStar till sportloven: nästintill fullbokat
-
Öppnar ny restaurang på stadsteatern
"Vi känner oss oerhört inspirerade att utveckla den här verksamheten"
-
Nytt specialkaffe från Löfbergs för café och restauranger
"En riktig fullträff som lyfter extra mycket som espresso"
-
Recept: Asian Bao Buns med svamp och Asian Bao Buns med kyckling
Två snabba recept med Santa Maria Asian Buns