Hotell Stenungsbaden Yacht Club samlar in julklappar
2 Dec 2019

– Den riktiga julstämningen infinner sig först när julgranen i lobbyn börjar fyllas med klappar. Julen är en tid för omtanke, glädje och värme, men så är det inte för alla. Det arbete som Pelikanen och Svenska kyrkan i Stenungsund gör för människor som befinner sig i svåra livssituationer här i Stenungsund är otroligt viktigt och vi är väldigt glada över att kunna vara med och bidra till deras arbete, säger VD Erica Hultmark.
Julklapparna ska lämnas in inslagna och vara passande för barn i skolåldern och ungdomar upp till 18 år. På en lapp ska givaren skriva ned information som beskriver vilken ålder eller vilka intressen som julklappen kan passa för.
Stenungsbaden Yacht Club är en hotell- och konferensanläggning som ligger bara 30 minuter norr om Göteborg i Stenungsund, Hotellet har en konferenskapacitet på 400 personer och bäddar för 450 gäster. Stenungsbaden Yacht Club grundades år 1963, är medlem i Svenska Möten och Svenska Spahotell, ägs och drivs av Nordic Choice Hotels.
2 Dec 2019
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Utsedd till Bästa Affärshotell och Bästa Revenue Managment
"Vi kommer ha fortsatt stort fokus på att bibehålla platsen som marknadsledare inom möten och event"
-
Undersöker möjligheter att lösa råvarubristen för surströmming
"Livsmedelsstrategin är en långsiktig tillväxtstrategi som inkluderar hela livsmedelskedjan, det vill säga primärproduktion, livsmedelsindustri, livsmedelshandel samt restauranger och storkök".
-
Veganskt mackrecept framtaget av A La Lo
Recept: Stockeld x A La Lo x bagel
-
"Mycket handlar om logistik och att bygga smarta flöden"
Intervju med Martin Montelin, ansvarig för kompetensområde Hotell & Konferens på Fojab
-
Hon är Grand Hôtels nya hotellchef
"Jag är så stolt över att vara tillbaka på Sveriges främsta lyxdestination"
-
Hotellet öppnar ett glassrum
"Det är ett nytänkande koncept"
-
Mathias Dahlgren öppnar ny restaurang på Grand Hôtel
"Det ger oss möjligheten att erbjuda en ny unik matupplevelse som jag drömt om att få sjösätta"