Svenska Konditorlandslaget till VM-kval
8 Jun 2018

För Svenska Konditorlandslaget tävlar Jessica Sandberg, Nya Konditoriet, Umeå och Martin Morand, Pastry Inspiration, S:t Olof. Lagledare är Tony Olsson, Thelins Konditori, Stockholm och Gustaf Mabrouk, Sthlm Bean to bar, Stockholm. Laget drivs av branschorganisationen Sveriges bagare & konditorer som ett led i att visa upp konditoryrket och för att stimulera branschen till utveckling.
Jessica och Martin är väl meriterade i tävlingssammanhang och vann Nordic Pastry Cup, nordiska mästerskapet i konditori, så sent som 2017.
De tävlande har 5 timmar på sig att göra två glasstårtor, 10 tallriksdesserter, en skulptur av socker och en skulptur av choklad. En av de stora utmaningarna i tävlingen är att hålla tiden. Det svenska laget har höga ambitioner med vad det ska lyckas åstadkomma och har tränat intensivt.
- Det känns bra! Vi har kört mycket tidspass sista tiden och nu sitter det. Vårt upplägg är görbart, sedan är det ju alltid bra att ha lite marginaler också, säger Jessica Sandberg.
Temat som det svenska laget valt för tävlingen är ”Mother nature”.
- Det kommer att märkas framförallt i form av dekorationer och design, vi kommer bland annat att försöka spegla de olika årstiderna, säger Jessica Sandberg. Jag gör mer sommarinspirerade saker, och Martin (Morand) är mer åt hösthållet. Även i smakerna kommer vi att ta upp en del svenska idéer med röda bär bland annat.
Tävlingen hålls i Turin, Italien i samband med mässan Gourmet Expoforum. Det är första gången som Italien är värd för europamästerskapet i konditori. Totalt deltar sju nationer i tävlingen. De tre främsta kvalificerar sig till nästa års VM i Frankrike.
- Vi har höga ambitioner och hoppas så klart på en bra placering, säger Jessica Sandberg.
- Vi ser med spänning fram emot tävlingen där Svenska Konditorlandslaget måste prestera på en hög nivå för att ta en pallplats och kvalificera sig för VM. Jessica Sandberg och Martin Morand som ska tävla har tränat hårt och vi har goda chanser till framgång. Konditorlandslaget och tävlingen är ett utmärkt sätt att visa upp konditoryrket och den fantastiska hantverksskicklighet våra konditorer bestitter, säger Martin Lundell, vd för branschorganisationen som driver Svenska Konditorlandslaget.
Förutom Sverige deltar dessa länder i Turin:
Belgien Bulgarien Polen Ryssland Schweiz Turkiet
Svenska Konditorlandslaget till Turin besår av:
Jessica Sandberg, Nya Konditoriet, Umeå, tävlande
Martin Morand, Pastry Inspiration, S:t Olof, tävlande
Oscar Landh, Lennartice, isexepert, (reserv/extra resurs)
Maja Jansson, restaurang Hillenberg, Stockholm, elev
Malin Nordberg, Gunnarsons Specialkonditori, Stockholm, elev
Tony Olsson, Thelins Konditori, lagledare
Gustaf Mabrouk, Sthlm Bean to bar, lagledare
JESSICA SANDBERG, tävlande
Nya Konditoriet, Umeå
Uppväxt: Bjurholm, Sveriges minsta kommun i Västerbotten
Ålder: 43 år
Bor: Umeå
Arbetsplats: Nya konditoriet i Umeå som jag är delägare i till 50 procent.
Yrkesmeriter: Har arbetat som konditor i tjugosex år och har under resans gång tävlat både nationellt och internationellt. Jessica håller regelbundet yrkeskurser och driver idag Nya konditoriet i Umeå där hon ansvarar för cirka 25 anställda.
Tävlingsmeriter: Årets Konditor 2008. Brons i Årets Konditor 2012 samt 2007. Guld i Nordiska Mästerskapen för Unga Konditorer 1998.
MARTIN MORAND, tävlande
Pastry Inspiration, Österlen
Uppväxt: På den svenska Rivieran i Höllviken
Ålder: 40 år
Bor: På det fagra Österlen i Sankt Olof.
Arbetsplats: Driver mitt eget företag Pastry Inspiration
Yrkesmeriter: Har jobbat på Caterevent, F12-gruppen ochVendelrestauranger.
Tävlingsmeriter: 2:a plats med Skåne Kulinar i Culinary Olympics 2016, Vinnare av Dessertmästarna 2015, 7:e plats med Skåne Kulinar i Culinary World Cup 2014, 1:a plats med Team Culinar i Culinary World Cup 2010, 5:e plats med Team Culinar i Culinary Olympics 2008, 6:e plats med Team Culinar i Culinary World Cup 2006, 7:e plats med Team Culinar i Culinary Olympics 2004, 7:e plats med Team Culinar i Culinary World Cup 2002, 8:e plats med Team Culinar i Culinary Olympics 2000.
Av: Annika Rådlund Källa: Svenska konditorilandslaget
8 Jun 2018
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Clarion Hotel The Pier öppnar ny Rooftop Bar
" Vi vill att Rooftopen ska bli en självklar mötesplats i sommar"
-
8 av 10 har svårt att höra på restaurang
"Ljudnivån och samtalet är en viktig del av matupplevelsen"
-
Snart premiär för nya hotellvarumärket Scandic Go
"Vi ser en stor efterfrågan och tillväxtpotential inom ekonomisegmentet"
-
Martin & Servera lanserar klimatpoäng
"Det är ett stort och viktigt steg"
-
Cocktailboken Vilda drinkar prisad i Gourmand Awards
"Kanske blir det en språngbräda ut i hela världens natur"
-
Clarion Hotel Post firar med en sommarmarknad
"Det här kommer bli ett riktigt härligt party med det allra bästa vi har att bjuda på"
-
Konkurser inom hotell och restaurang ökar
"Vi ser ännu inget ljus i mörkret för svenska företag"