Scandic öppnar ett av Frankfurts största konferenshotell
26 Dec 2017

Konferens- och eventhotellet kommer att vara en del av det nya "Hafenpark Quarter", ett så kallat ”mixed-use” komplex vid Main-floden, nära stadens centrum och bredvid Europeiska centralbankens nya huvudkontor (ECB). Hotellet förväntas öppna år 2021.
Hotellet kommer att omfatta 22 000 kvadratmeter med 506 rum och ett 2 000 kvadratmeter stort toppmodernt konferens- och eventutrymme. Hotellet kommer erbjuda en högklassig restaurang och bar, ett modernt gym samt en av de största salarna i Frankfurt på 600 kvadratmeter.
– Frankfurt är ett viktigt finansiellt center och en global kommersiell knutpunkt vilket gör detta till ett fantastiskt tillfälle för Scandic Hotels. Vi förväntar oss att det nya hotellet kommer utvecklas väl på marknaden tack vare ett flertal intäktsmöjligheter och det fantastiska läget bredvid ECB, säger Michel Schutzbach, Landschef Scandic Tyskland.
– Hotellet i Hafenpark ligger i linje med Scandics strategi att expandera i de största städerna i Tyskland. Tillägget av detta andra hotell i Frankfurt kommer inte bara att öka Scandics varumärkeskännedom, utan även konsolidera vår närvaro på den tyska marknaden vilket skapar synergier med Scandic Frankfurt Museumsufer som öppnas i februari. De två hotellen kompletterar varandra väl och de kommer också att öka vårt operativa resultat och våra marknadsandelar, säger Even Frydenberg, VD och Koncernchef på Scandic Hotels Group.
– I Scandic har vi hittat en perfekt partner för detta projekt. Scandic har god erfarenhet av att driva stora konferenshotell och vi är glada över att ha ingått detta avtal, och ser fram emot fler projekt tillsammans i framtiden, säger Thorsten Testorp, VD på B&L Group.
Scandic Hotels är erkänt duktiga på att driva konferenshotell, särskilt i Tyskland. Scandic Hamburg Emporio blev utsett till bästa hotell i kategorin "Konferenshotell" och kom på andra plats i kategorin ”Affärshotell” 2016, och nominerades igen 2017. *
Detta är av stor betydelse eftersom Tyskland är världsledande på mässor och kongresser. Cirka två tredjedelar av världens ledande mässor äger rum i Tyskland och många av de största återkommande eventen hålls i Frankfurt. Staden är det stora finanscentrumet i Tyskland, och Frankfurt Airport, som är en av de mest trafikerade i Europa, kommer att utökas med en tredje terminal 2023 som kommer ha kapacitet för 15 miljoner resenärer per år.
Avtalet är villkorat bygglov.
* The Certified Star Award från the German Business Travel Association (VDR).
Om Scandic Hotels
Scandic är det största hotellföretaget i Norden med 15 000 medarbetare och med ett nätverk av närmare 230 hotell fördelat på cirka 45 000 hotellrum i drift eller under utveckling.
Av: Annika Rådlund Källa och foto: Scandic Hotels
26 Dec 2017
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen

Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Tävlade om att skapa bästa Rudbeckiusbakelsen
"Om jag beskriver bakelsen med tre ord skulle det vara söt, mjuk och sommar"
-
World of Volvo startar med bokningar redan nu
"Det här kommer att bli ett väldigt häftigt ställe att arrangera en konferens eller annan typ av mötesupplevelse på"
-
"Nästan fullbokat på sportloven"
Stort intresse hos SkiStar till sportloven: nästintill fullbokat
-
Öppnar ny restaurang på stadsteatern
"Vi känner oss oerhört inspirerade att utveckla den här verksamheten"
-
Nytt specialkaffe från Löfbergs för café och restauranger
"En riktig fullträff som lyfter extra mycket som espresso"
-
Recept: Asian Bao Buns med svamp och Asian Bao Buns med kyckling
Två snabba recept med Santa Maria Asian Buns
-
Science Park Towers med fyra torn byggs i Jönköping
"Science Park Towers blir en unik ny mötesplats mitt i centrala Jönköping"