Karamell har öppnat på Skeppsbron
31 Maj 2024
Nyöppnade Karamell ska vara en plats för både festliga och lugna möten. Inredningen har en mix av olika färger och menyn består av rätter med bas från Medelhavets rika kök, där varje måltid kombineras med olika drycker. Karamell öppnade dörrarna för sina första gäster den 1 maj.
Skeppsbron är en plats i Stockholm som kännetecknas av dess pulserande atmosfär. Längs med kajen samsas restauranger, båtplatser och fotgängare med vattnet skvalpandes bredvid. Det är en utmärkt plats för Karamell dit gästerna kan komma för en härlig lunch på uteserveringen eller en festlig middag framåt kvällen.
- Vi brinner för att ge gästerna ett minnesvärt besök med smakupplevelser i både mat och dryck. Vi har även lagt mycket tid och kärlek på omgivningen med tillhörande inredning. Det är viktigt att atmosfären ger samma känsla som det vi serverar, säger Christos Neo, ägare av Karamell.
Bland förrätterna på sommarens meny finns bland annat räksallad och råbiff samt pasta med grön sparris och zuccini samt pasta med salsicca, chili, selleri, parmesan och paccher. Som förrätt kan gästerna välja på bland annat burrata med tomat, basilikagremolato, balsamvinäger med surdegscrips, sabrada med honung och bröd eller arancini med misomajonäs och parmesan.
Namnet Karamell har betydelsen av att det ska finnas något för alla. Sött, surt och salt i olika färger och former. Det präglar både rätterna på tallriken och de kulörta drinkarna från cocktailbaren. Bland efterrätterna finns nötkaka med kardemummaglass, brynt smör och citron, eller vit choklad och citrontryffel samt sorbet.
Mixen av
smaker lovar en upplevelse som för tankarna till ett möte mellan Medelhavet och
Skandinavien – en smällkaramell.
Av: Annika Rådlund
31 Maj 2024
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Mässan FFCR hyllar innovativa produkter i tävlingen Innovation Awards
”Vi är oerhört stolta över att lansera Innovation Awards – en tävling som sätter fokus på framtidens produkter och tjänster"
-
Nordic Seafood Summit arrangeras
Här möts hela sjömatsbranschen för framtidens möjligheter
-
Fem i topp - Mest lästa artiklarna 2024
Detta är de mest klickade artiklarna under året:
-
Max lanserar en hyllad Brooklyn- burgare
"Det här måste vi ta hem till Sverige”
-
Regeringen går vidare med förslaget om gårdsförsäljning av alkohol
Regeringens förslag innebär att:
-
Byggstart för Hotell Polishuset
"Det är en mycket vacker byggnad med stora egenvärden, inte minst dess historia som polishus"
-
Fastfood & Café & Restaurant Expo arrangeras i Stockholm
Nytt för i år är "Flavour Journeys"