Hotel Tylösands nya framsida
26 Nov 2023
The Front House är en tillbyggnad i fem plan som länkats samman med det befintliga hotellet. Den nya hotellflygeln med takterrasser ramar in entrérondellen och ligger varsamt inskjuten i den tidigare grässlänten. Projektet har handlat om att naturligt koppla gamla delar med nya och skapa en intressant helhet ihop med den omsorgsfullt utformade utemiljön.
Arkitektoniskt tar utbyggnaden sin utgångspunkt i det formspråk hotellet redan har. Sockelvåningen, mestadels utförd i glasad utställning, ger byggnaden en lätthet och man bjuds direkt in i byggnaden. Våningarna ovan har uppförts i samma vita putsfasad som resten av hotellet. Terrasseringen mot söder bryter ner skalan samt skapar intressanta skuggeffekter som förändras när solen förflyttar sig under dagen.
Förutom nya hotellrum rymmer den nya hotellflygeln konferens och utställningsyta. Dubbelrummen är på rymliga 28 kvadratmeter med interiörer som går i varma och milda kulörer. Tylösands sandstrand och dyner har varit inspirationskälla.
Resultatet är en helt omgestaltad entrésida av hotellet till glädje för både hotellgäster och Tylösandsbor.
Projektet började som vunnen tävling och utvecklades därefter vidare ihop med hotellverksamheten. Slutresultatet har verkligen blivit bra med en helt ny framsida för hotellet, säger Henrik Geijer, arkitekt.
Hotel Tylösand har under lång tid genomgått en kontinuerlig utveckling. Fredblad arkitekter har engagerats sedan 1995. Bland våra tidigare projekt återfinns Strandhuset, Solgården och hotellets lobby.
26 Nov 2023
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Mässan FFCR hyllar innovativa produkter i tävlingen Innovation Awards
”Vi är oerhört stolta över att lansera Innovation Awards – en tävling som sätter fokus på framtidens produkter och tjänster"
-
Nordic Seafood Summit arrangeras
Här möts hela sjömatsbranschen för framtidens möjligheter
-
Fem i topp - Mest lästa artiklarna 2024
Detta är de mest klickade artiklarna under året:
-
Max lanserar en hyllad Brooklyn- burgare
"Det här måste vi ta hem till Sverige”
-
Regeringen går vidare med förslaget om gårdsförsäljning av alkohol
Regeringens förslag innebär att:
-
Byggstart för Hotell Polishuset
"Det är en mycket vacker byggnad med stora egenvärden, inte minst dess historia som polishus"
-
Fastfood & Café & Restaurant Expo arrangeras i Stockholm
Nytt för i år är "Flavour Journeys"