Hogia och Rebnis i samarbete inom hotell och restaurang
17 Sep 2019

Mathias Peterson som är bolagschef på Hogia Hotel & Restaurant Systems berättar att företag vill ha så lite manuell administration i sin vardag som möjligt, och istället lägga sin tid på mer värdeskapande aktiviteter i verksamheten.
- Marknaden efterfrågar integrerade helhetslösningar som ser till att flöden och processer hänger ihop. Partnerskapet med Rebnis innebär att all försäljning i Rebnis automatiskt bokförs i Hogia. Automatiseringen betyder en stor tidsbesparing, säger Mathias Peterson, bolagschef på Hogia Hotel & Restaurant Systems.
- Tillsammans med Hogia har vi skapat en integration som innebär att våra kunder i Sverige får enklare hantering av sin ekonomi, säger Rebnis VD Catharina Törngren.
Om Hogia
Hogia-gruppen består av 27 bolag i Norden och Storbritannien med sammanlagt 675 medarbetare. Med programvaror som gemensam nämnare bedriver Hogia-gruppen i dag verksamhet inom tre områden: affärssystem, personaladministrativa programvaror och transportlösningar.
Om Rebnis
Rebnis har sedan 1997 utvecklat programvara för besöksnäringen när det gäller bokning och betalning. Deras system används idag av över 400 kunder i hela Sverige.
Av: Annika Rådlund Källa och foto: Hogia
17 Sep 2019
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Årets Sommarjobbare– tillbaka efter pandemin
"Nu ser vi så klart att det är ännu viktigare att visa upp vilka möjligheter branschen ger till unga och ambitiösa medarbetare"
-
Hon är restaurangbranschens vardagshjälte 2022
Nyinstiftat pris för hotell- och restaurangbranschen
-
Stockholmshotell inreder en Elvis-svit
"Vi vill vi skapa en extra häftig upplevelse av här"
-
Drinkrecept: Sveriges Bästa Gin & Tonic 2022
Sju olika recept från finalisterna i tävlingen Sveriges Bästa Gin & Tonic
-
Över 40 restauranger på årets Lollapalooza
"I VIP-området flyttar några av Stockholms kändaste krogar in"
-
Totalrenovering av Scandichotellet i hamnen
Bygger skybar och relaxavdelning på våning 17 med utsikt över vattnet, ett nytt gym samt en ny restaurang.
-
Svenska Möten startar kockutbildning med fokus på hållbarhet
"Den här utbildningen blir något konkret vi gör för att få fler anläggningar att inspireras och påverkas vad gäller hållbarhet inom mat och dryck"