Årets sill 2019
5 Dec 2019

Varje år utses Årets sill av en utvald jury för att sedan tillverkas av Klädesholmen Seafood. Årets Sill 2019 är en krämig sill med lätt karibiska smaker av Kokos och Chili. Den innehåller rostade kokosflingor för ökad krispighet och sillbitarna är skurna i mindre bitar än de brukar vara för att man ska få med sig mer av såsen.
Varje år utses Årets sill av en utvald jury för att sedan tillverkas av Klädesholmen Seafood. Årets Sill 2019 är en krämig sill med lätt karibiska smaker av Kokos och Chili. Den innehåller rostade kokosflingor för ökad krispighet och sillbitarna är skurna i mindre bitar än de brukar vara för att man ska få med sig mer av såsen.
Projektet Årets Sill är ett samarbete mellan restaurang/konferensanläggningen Salt & Sill på Klädesholmen och Klädesholmen Seafood. Målsättningen att ta fram nya, spännande och innovativa sillinläggningar och samtidigt bidra till Sjöräddningssällskapets viktiga arbete. Man skapar varje år fyra moderna sillinläggningar till Årets Sill och presenterar sedan dessa för en expertjury som slutligen utser Årets Sill. Efter att smaken blivit utsedd färdigställer Klädesholmen Seafood sillen så att smaken blir precis så som det är tänkt, och förbereder samtidigt för produktion.
Aldrig tidigare har Årets Sill haft en så stor och gedigen jury som i år. När Sjöräddningssällskapet hade sitt riksmöte var Salt & Sill och Klädesholmen Seafood på plats och presenterade tre olika nominerade smaker för sjöräddare från hela landet.
Samarbete med sjöräddningssällskapet Klädesholmen och Årets sill har sedan 2007 haft ett pågående samarbete med Sjöräddningssällskapet, där en krona per såld sillburk går direkt till Sjöräddningssällskapet och deras arbete för ökad säkerhet till sjöss. Tillsammans med Sillens dag har man i dagsläget skänkt drygt 1 miljon kronor.
Årets sill finns tillgänglig fram till påsken 2020.
Om Klädesholmen Seafood
På Klädesholmen tillverkas inlagd sill, kaviar och pastejer. Produkterna hittas under varumärkena Klädesholmen och Alax. Sillen är fiskad i Norska havet, Nordsjön, Skagerrak och Kattegatt, ingen sill kommer från Östersjön.
Av: Annika Rådlund Källa och foto: klädesholmen
5 Dec 2019
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
Alkoholserveringsförbudet förlängs ytterligare
"Vi är fortfarande i ett allvarligt läge"
-
Hotellen har tappat 12 miljarder på logiintäkter
Ny rapport från Stockholms Handelskammare
-
Trendspaning: Vintrenderna under 2021
"Bland dessa ser vi allt ifrån olika typer av druvor och tillverkningsprocesser till skildrande konsumentbeteenden"
-
Lanserar Spritz Mixer för alkoholfria drinkar
Låg sockerhalt och ett lågt kaloriinnehåll
-
Hotellen satsar på hybridmöten
"Vi ser en ökad efterfrågan av flexibilitet när man bokar möten och konferenser"
-
Mer svenskt vildsvinskött ska nå restaurangerna
"Våra ledord är att det ska vara så enkelt som möjligt – både för företag och jägare"
-
Tung start på året för restauranger
”Illa att omställningsstödet inte går att söka längre än till sista juli 2020”