Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig endast till dig som har fyllt 25 år.


Gå vidare till hemsidan

 
 

Årets bästa öl, cider och whisky

 
  • Idag presenterades vilka som utsetts som SBWF Best Beer, Cider & Whisky 2018

    Idag presenterades vilka som utsetts som SBWF Best Beer, Cider & Whisky 2018

  • Alla vinnare samlade med sina diplom och medaljer.

    Alla vinnare samlade med sina diplom och medaljer.

Föregående
Nästa
 
Årets vinnare är korade i den internationellt rankade tävlingen SBWF Best Beer, Cider & Whisky. Guld, silver & brons-medaljer har delats ut under en prisceremoni på NackaStrandsMässan

Här är listorna med samtliga kategorier och dess medaljörer. 


2018 Års Vinnare - Whisky Winner of the SBWF Best Whisky 2018

North American Whiskey
GOLD - Four Roses Small Batch, Pernod Ricard Sweden
SILVER - Buffalo Trace, Arcus
BRONZE - Blanton's Gold Edition, Galatea AB

Irish Whiskey up to 10 years old
GOLD - Bushmills Black Bush, Berntson Brands
SILVER - Clontarf Single Malt, Arcus
BRONZE - Powers Gold Label, Pernod Ricard Sweden

Irish Whiskey over 10 years old
GOLD - Bushmills Single Malt 21 Years Old, Berntson Brands
SILVER - Knappogue, Arcus
BRONZE - Bushmills Single Malt 10 Years Old, Berntson Brands

Japanese Whisky
GOLD - Nikka from the Barrel, Symposion
SILVER - Super Nikka, Symposion
GOLD - Nikka Coffey Grain, Symposion

Scotch Blended Whisky up to 8 years old
GOLD - Whyte & Mackay Special, Arcus
SILVER - High Commissioner, Stellan Kramer
BRONZE - Stewart's, Arcus

Scotch Blended Whisky over 8 years old
GOLD - Royal Salute 21 y.o., Pernod Ricard Sweden
SILVER - Chivas Regal 18 y.o., Pernod Ricard Sweden
BRONZE - Ballantine's 17 y.o., Pernod Ricard Sweden

Scotch Malt Whisky 9-12 years old
GOLD - Longrow Red Cabernet Franc, Symposion
SILVER - Balvenie Single Barrel 12 y.o., Nigab
BRONZE - Dalmore Vintage 2006 10 y.o., Arcus

Scotch Malt Whisky 13-20 years old
GOLD - Glenfiddich Ancient Reserve 18 y.o., Nigab
SILVER - Glentauchers 15 y.o., Pernod Ricard Sweden
BRONZE - Longmorn 16 y.o., Pernod Ricard Sweden

Scotch Malt 21 years and older
GOLD - Glenfiddich Winterstorm 21 y.o., Nigab
SILVER - Balvenie Single Barrel 25 y.o., Nigab
BRONZE - The Glenlivet XXV, Pernod Ricard Sweden

Scotch Malt Whisky No Age Statement
GOLD - Scapa Skiren, Pernod Ricard Sweden
SILVER - The Glenlivet Nàdurra First Fill Selection, Pernod Ricard Sweden
BRONZE - Aberlour A'bunadh, Pernod Ricard Sweden

Scotch Malt Whisky Special editions
GOLD - Glen Scotia Victoriana, Stellan Kramer
SILVER - Loch Lomond Single Malt ORGANIC, Stellan Kramer
BRONZE - The Glenlivet Single Cask Edition Creag an Innean, Pernod Ricard Sweden

World Wide Whisky over 8 years old
GOLD - Braunstein Cask Edition E:10, Braunstein Distillery
SILVER - Mackmyra TEN Years, Mackmyra
BRONZE - Library Collection 18:1, Braunstein Distillery

World Wide Whisky up to 8 years old
GOLD - Paul John Brilliance, Symposion
SILVER - Paul John Classic Select Cask, Symposion
BRONZE - Mackmyra Svensk ek, Mackmyra

Peaty Malt Whisky
GOLD - Paul John Peated Select Cask, Symposion
SILVER - Ardbeg An Oa, Moet Hennessy
BRONZE - Longrow Red Cabernet Franc, Symposion

Best Swedish Whisky 2018
GOLD - Mackmyra TEN years, Mackmyra

Best in Show 2018
GOLD - Glenfiddich Winterstorm 21 y.o., Nigab


2018 Års Vinnare - Öl/CiderVinnare i Tävlingen SBWF Best Beer & Cider 2018

Traditional Light Lager Central European style
GOLD – Eriksberg Orginal, Carlsberg
SILVER – Rychtar Grunt, Österlenbryggarna
BRONZE – Weltenburger Festbier, Österlenbryggarna
BRONZE – Oppigårds Grim Lager, Oppigårds

International Lager
GOLD – Sapporo, TOMP
SILVER – Budweiser, AB InBev
BRONZE – Lone Star Beer, Galatea

Modern Light Lager
GOLD – Brooklyn Lager, Carlsberg
SILVER – Coppersmith’s Organic Pilsner, Coppersmith’s AB
BRONZE – Firestone Walker Pivo, Spendrups

Semi Dark & Dark Lager
GOLD – Ayinger Celebrator, Brill & Co
SILVER – Ska Octoberfest, Great Brands
BRONZE – Brooklyn Oktoberfest, Carlsberg

Everyday Ale British style
GOLD – Goose Island Honkers, Ab InBev
GOLD – Lobkowicz Ale, Ösyterlenbryggarna
SILVER – Amber Ale, Mora Bryggeri
SILVER – Bergslagens Portrait Brown Ale, Bergslagens Brygghus AB
BRONZE – Third Rale Brown Ale, Train Station Brewery

Everyday Ale Modern style
GOLD – Lagunitas New Dogtown Pale Ale, Galatea
SILVER – No Monkey Business, The Pine Ridge Brewery AB
BRONZE – American Brown Ale, DalaBryggeri

Ale Belgian style
GOLD – La Trappe Quadrupel, Galatea
SILVER – Westmalle Tripel, Galatea
BRONZE – Grimbergen Blonde, Carlsberg
BRONZE – La Trappe Dubbel, Galatea

Special Ale British style
GOLD – Innis & Gunn The Original Bourbon Barrel Scotch Ale, TOMP
SILVER – Belhaven Twisted Thistle, TOMP
BRONZE – Proper Job, Beer Enthusiast

New England IPA
GOLD – Firestone Walker Union Jack, Spendrups
SILVER – Captain Lawrence Powder Dream DDH NEIPA, Galatea
BRONZE – Mohawk Lushiois IPA, Wicked Wine

Imperial IPA & Barley Wine
GOLD – Hand & Seal Brooklyn Brewery, Carlsberg
SILVER – Nebuchadnezzar Omnipollo, Brill & Co
BRONZE – On The Wings Of Armageddon, Great Brands

Session IPA
GOLD – Founders All Day IPA, Wicked Wine
SILVER – Beavertown Neck Oil, Spendrups
BRONZE – Innis & Gunn Session IPA, TOMP

Porter & Stout
GOLD – Porter, Port City Brewing Co, Brewers Association
SILVER – BRLO Craft Beer Porter,  Speedy Wine Store AB
BRONZE – Milk Stout Left Hand Brewing Company, Brewers Association

Imperial Porter & Imperial Stout
GOLD – What The Duck, Klackabacken
SILVER - Eclipse, Brewery International
BRONZE – Ten Fidy Imperial Stout, Great Brands

Wheat Beer
GOLD – Vedett Extra White, Galatea
SILVER – Optimal Wit, Brewers Association
BRONZE – Oppigårds Weissbier, TOMP

Low alcohol <3.5%
GOLD – Weird Weather Mikkeller, Brill & Co
SILVER – Ü.NN IPA, Wicked Wine
BRONZE – Winter-Alt, Mora Bryggeri

Other Beers
GOLD – Cuvée des Jacobins, Beer Enthusiast
SILVER – Boon Oude Geuze Mariage Parfait, TOMP
BRONZE – Oud Beersel Oude Geuze, Brewery Internatioinal
BRONZE – Rodenbach Caractére Rough, TOMP

Traditional Cider
GOLD – Fejö Demi Sec, Brill & Co
SILVER – Kingswood Cider, Asahi Brands
SILVER – Angry Orchard Crisp Apple Cider, Galatea

Aromatised Cider
GOLD – Cider Blåbär, Mora Bryggeri
SILVER – Vikbo Röd, Brewery International

Swedish Beer Champion
GOLD – Oppigårds Single Hop, Oppigårds
SILVER – Mohawk Lushious IPA, Mohawk Brewing
SILVER – Oppigårds Amarillo, Oppigårds
SILVER – What The Duck, Klackabacken
BRONZE – Oppigårds Thurbo Stout, Oppigårds

SBWF Swedish Beer Champion utsågs i år av en specialpanel bestående enbart av internationella öldomare som utvärderade samtliga (icke licensbryggda) medaljöl från svenska bryggerier. Panelmedlemmarna var Garrett Oliver (bryggmästare, Brooklyn Brewery, USA), Piet Tuinema (Internationell domare, Nederländerna), Jos Brouwer (internationell domare, Nederländerna) och André Brunnsberg (internationell domare, Finland).

SBWF Best Cider 2018
GOLD - Fejø Demi Sec, Brill & Co

SBWF Best Beer 2018
GOLD – Cuvée De Jacobins, Beer Enthusiast
GOLD – Mikkellers Weird Weather, Brill & Co

SBWF Best New Swedish Brewery 2018
GOLD – The Pine Ridge Brewery


SBWF People's Choice Award 2018 utsågs med hjälp av festivalens besökare som bedömde  olika öl via Untappd i sina mobiltelefoner.
GOLD – Firestone Walker Parabola
SILVER –Collective Arts Life In the Clouds
BRONZE – Collective Arts IPA No.6
 



Av: Annika Rådlund Källa: SBWF
Foto: Annika Rådlund


Verksamheter till försäljning