Annorlunda Bed & Breakfast i familjens hobbithus
28 Nov 2017
När man duckat och klivit in genom den runda dörren möts man en miljö som skulle få vilken hobbit som helst att trivas: rustika möbler, detaljer som gamla brädor från en 1800-tals ladugård, en öppen spis murad av tegelstenar från samma århundrade och den blanka Härskarringen i en kedja.
– Jag har alltid tyckt om Tolkiens böcker och när filmerna kom blev jag förtjust i filmens miljöer, som jag tyckte stämde bra överens med det som beskrivs i böckerna. Särskilt mycket tyckte jag om hobbitarnas hus, de var murriga och mysiga, säger Fredrik Sandell.
Hobbithuset var från början tänkt som en utflyttningslägenhet för familjens döttrar när de blivit tillräckligt gamla.Familjen sökte bygglov för ett Attefallshus, men det tog tid, cirka åtta månader. Förklaringen är att området Storängen är undantaget för Attefallshus eftersom det är ett kulturminnesmärkt område. Men till slut gick det igenom och markarbetet kunde börja.
– Vi ville gräva ner det så mycket som möjligt för att slippa insyn och för att lägenheten skulle ha så lite påverkan på omgivningen som möjligt. Tanken då var att göra det modernt invändigt, men hobbitlikt på utsidan.
Men sedan tog Sagan om ringen-intresset över.
– Vi får väl avhobbitfiera det innan någon flyttar in.
Huset stod klart i somras efter cirka ett och ett halvt års byggtid. Fredrik Sandell har själv ritat huset och fungerat som byggledare.
– Största lärdomen är att man måste se helheten, men sedan dela in arbetet i små bitar för att inte känna sig överväldigad. Det har varit mycket jobb och jag har ibland känt att vi varit överambitiösa. Men nu känner jag att det varit värt all tid och pengar vi lagt ner. Alla positiva reaktioner vi fått ger energi.
Eftersom intresset varit så stort för huset har familjen valt att öppna bed and breakfast, något som kan vara bra för den som måste ge sig ut på en oväntad resa.
Text och foto: Anna Sjöström
28 Nov 2017
Relaterade artiklar
Mest lästa
Tidningen
Prenumerera och ta del av branschnyheter, analyser, nya projekt, affärer och människorna bakom.
Läs mer
-
24 kockar vidare till kvaltävlingen i Årets kock -22
"I år har nivån varit väldigt hög och det gjorde det svårare än på länge för oss i juryn"
-
Vinn fina priser i vår tävling
Tävlingen pågår i två dagar
-
Miss Li lanserar ekologisk och vegansk cava
"Min cava är precis som jag"
-
Vinnare i kategorin ”Healthy food”
"Den här vinsten gör oss riktigt stolta"
-
Anna Westerberg blir ny hotelldirektör för Yasuragi
"Jag ser fram emot att utveckla nya hälsotrender, gästerbjudandet och destinationen Yasuragi"
-
Restaurangskifte på Åhléns city
Pane Fresco flyttar ut
-
Tillfällig bar i Hornstull - byggd av pärlplattor
"Vi älskar att utforska det nya, från bryggtekniker och smaker till konst och kultur"